Josef Svoboda


Výstava ke 100. výročí narození Josefa Svobody, jednoho ze světově nejvýznamnějších scénografů druhé poloviny 20. století a čáslavského rodáka. Josef Svoboda působil řadu let jako scénograf pražského Národního divadla a po mezinárodním úspěchu Laterny magiky na bruselském EXPO 58 pracoval na mnoha projektech v zahraničí. Byl nejen bytostným divadelníkem, ale i technicky mimořádně erudovaným odborníkem, který obohatil česká i světová jeviště o řadu zásadních objevů v oblasti světla, jevištní projekce a kinetiky.

Kurátorkou výstavy je Helena Albertová, dramatička, divadelní teoretička, emeritní ředitelka Divadelního ústavu a autorka obsáhlé monografie o Josefu Svobodovi.

15. září 2020 v 18:00, foyer a galerie Dusíkova divadla. Výstava potrvá do 27. října 2020


Kosmologické theatrum – terra


Vernisáž výstavy Jana Pištěka. Výběr z volné tvorby významného českého výtvarníka doplní jeho veřejně neprezentované kostýmní a scénografické návrhy pro Miloše Formana a Divadlo bratří Formanů a dosud nevystavené formanovské kostýmní návrhy jeho otce Theodora Pištěka. Výstavní projekt je komponován speciálně pro prostory Dusíkova divadla a připravují jej kurátor Petr Svoboda a David Novák. Pořadatelem je spolek Třiatřicet, z.s. ve spolupráci s Dusíkovým divadlem.

6. listopadu 2020 v 17:30, foyer a galerie Dusíkova divadla



Sochařský portrét Miloše Formana


Výstava představila výsledky otevřené výtvarné soutěže na ztvárnění sochařského portrétu režiséra Miloše Formana, který bude umístěn na jeho rodný dům ve Formanově ulici v Čáslavi.

Rozhodnutím odborné poroty bylo s doporučením k relizaci uděleno pouze první místo, které za svůj návrh získal MgA. Jan Padyšák. Čestné uznání poroty získala ak. soch. Daniela Kartáková.

15. ledna – 25. února 2020 ve foyer a galerii Dusíkova divadla