Cyklus besed a přednášek se zajímavými a významnými osobnostmi ze světa společenských a přírodních věd, umění a pozoruhodných oborů lidského počínání připravuje Kamila Ženatá ve spolupráci se spolkem Schrödingerova kočka, z. s.


Setkání s Jaroslavem Kmentou


Setkání s průkopníkem investigativní žurnalistiky v České republice. Jaroslav Kmenta se zabývá vnitropolitickými kauzami, propojeností politických, podnikatelských a mafiánských kruhů a odhalováním korupce. V roce 2010 získal prestižní cenu Karla Havlíčka Borovského za dlouhodobou a důslednou investigativní žurnalistiku.

úterý 20. října 2020 od 19 hodin, Nová scéna Dusíkova divadla


Setkání s Jiřím Davidem


Setkání s významnou osobností současné výtvarné scény profesorem Jiřím Davidem, zakladatelem umělecké skupiny Tvrdohlaví, vedoucím ateliéru Intermediální komunikace na UMPRUM v Praze.

úterý 10. listopadu 2020 od 19 hodin, Nová scéna Dusíkova divadla


Setkání s Peterem Pöthem


MUDr. Peter Pöthe je dětský psychiatr a psychoterapeut. Zabývá se psychosomatikou, poskytuje terapeutické konzultace rodičům a psychoterapii dětem a dospívajícím. Mimo diagnostické a terapeutické práce s dětmi, dospívajícími a jejich rodinami, přednáší na zahraničních a domácích konferencích, vyučuje studenty medicíny a sociální práce, přednáší pedagogům, věnuje se výzkumné a publikační činnosti. Vše, co jste kdy chtěli vědět (o dětech) a báli jste se zeptat.

úterý 12. ledna 2021 od 19:00, Nová scéna Dusíkova divadla


Setkání s Albertem di Stefanem a Eugeniem Percossim


Beseda s architektem Albertem di Stefanem a výtvarníkem Eugeniem Percossim, sběrateli umění, iniciátory různých uměleckých platforem. Oba původem z Itálie; v současné době žijí v Třebešicích. Zde v roce 2003 započali rekonstrukci zdemolovaného renesančního zámečku, který je dnes výstavním klenotem uprostřed překrásného parku a jezírek. Příběh obou umělců, jejich významné působení v českém výtvarném světě a dokumenty z rekonstrukce – to vše bude tématem setkání s čáslavským publikem.

jaro 2021, termín upřesníme později, Nová scéna Dusíkova divadla


Setkání s Petrem Pavlem a Petrem Kolářem


6. února 2020 v 19:00 proběhla beseda s armádním generálem Petrem Pavlem a bývalým diplomatem Petrem Kolářem.

Bezpečnost státu a zahraniční politika, to jsou hlavní oblasti, které zajímají armádního generála Petra Pavla a diplomata Petra Koláře. Petr Pavel byl jmenován v roce 2012 náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky a za tři roky poté se stal druhým mužem v NATO. Až do roku 2018 předsedal Vojenskému výboru Aliance. Petr Kolář pracoval třináct let v diplomacii, mimo jiné byl velvyslancem v USA a Rusku.

Jak se dobře orientovat a vytvářet si svůj kritický postoj k událostem, které se odehrávají doma a ve světě? Jaká nebezpečí hrozí našemu státu a co jej ohrožuje? Na tyto a mnoho dalších otázek zazněly odpovědi na besedě, kterou vedli Petr Pavel a Petr Kolář s čáslavskými občany.


Setkání s Michaelem Žantovským


Beseda s Michaelem Žantovským na Nové scéně je vzácnou příležitostí setkat se s významnou osobností společenského a politického života. Michael Žantovský byl blízkým spolupracovníkem a přítelem Václava Havla, diplomatem, spisovatelem, překladatelem, v současné době je ředitelem knihovny Václava Havla v Praze.


Setkání s Markem Hilšerem


Marek Hilšer působí od roku 2007 jako vyučující pedagog a vědecký pracovník na 1. lékařské fakultě UK, v rámci svého bádání se zaměřuje na boj s rakovinou v Ústavu biochemiea experimentální onkologie. V letech 2011 a 2012 se zúčastnil lékařské mise s organizací ADRA, působil jako dobrovolník v lékařském zařízení v Keni. V červenci 2016 oznámil svůj záměr kandidovat v prezidentských volbách 2018.

Svůj program stavěl na pojetí politiky jako služby lidem. Heslo jeho prezidentské kampaně znělo „Budoucnost je na nás“. Jako nejmladší z devíti uchazečů o místo na Hradě se umístil na pátém místě. Volilo jej 454 949 občanů, což bylo nečekané, neboť za ním nestál tým profesionálních „píáristů“ a nedisponoval ani penězi, které by mu umožnily intenzivní předvolební kampaň. Osobní nasazení, schopnost empatie, zaujetí pro věci veřejné, to vše bylo zejména pro mladé lidi natolik přesvědčivé, že mu dali svoji důvěru.


Setkání s prof. Jakubem Hruškou


Prof. RNDr. Jakub Hruška, CSc. se věnuje problematice ochrany přírody, ekologii zemědělské krajiny, změně klimatu a vlivu pesticidů či kyselého deště na vodu, půdu i naše lesy. Je absolventem Přírodovědecké fakulty UK v Praze, pracuje pro Českou geologickou službu a Ústav výzkumu globální změny AV ČR. V roce 2015 se stal členem vědecké rady fakulty životního prostředí ČZU a panelu Rady vlády pro trvale udržitelný rozvoj. Od roku 2016 působí jako profesor environmentálních věd Univerzity Karlovy. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte besedovat o závažných tématech s mimořádným hostem, který je ve svém oboru jednou z nejrenomovanějších osobností u nás.